menu

Wymiana starego kotła c. o. na pompę ciepła w praktyce.

Udział pomp ciepła, jako podstawowego źródła ogrzewania w nowobudowanych budynkach mieszkalnych jest w Polsce z roku na rok coraz wyższy. Inwestorzy są coraz bardziej świadomi korzyści płynących z takiego rozwiązania. O korzyściach tych szerzej piszemy w artykule: Korzyści wynikające z inwestycji w pompę ciepła . Nie tylko nowe budynki nadają się do tego aby zastosować w nich pompę ciepła jako jedyne źródło ogrzewania.

Oczywiście na etapie budowy bardzo łatwo dobrać odpowiednią moc urządzenia, zastosować niskotemperaturowy system ogrzewania podłogowego. Nowoczesne domy są również bardzo dobrze zaizolowane dzięki czemu wymagane są urządzenia mniejszych mocy, co wiąże się ze zmniejszeniem kosztów inwestycji. Nie oznacza to jednak, że zastosowanie pompy ciepła w istniejącym kilkunastoletnim lub kilkudziesięcioletnim domu nie jest możliwe ani opłacalne. Na co należy zwrócić uwagę aby odpowiednio dobrać urządzenie? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w niniejszym artykule.

 

Pompa ciepła w budynku już zamieszkałym. Powietrzna czy gruntowa?

Gdy decydujemy się na wybór pompy ciepła jako źródło ogrzewania w pierwszej kolejności musimy zdecydować jaki typ pompy ciepła wybrać. Dostępne są technologie, które czerpią ciepło znajdujące się w gruncie lub powietrzu zewnętrznym. Grunt jako dolne źródło ciepła jest stabilniejszy od powietrza zewnętrznego, dlatego gruntowa pompa ciepła będzie wydajniejsza i tańsza w eksploatacji od pompy powietrznej, której wydajność uzależniona jest od temperatury powietrza zewnętrznego.

Różnice w kosztach eksploatacji między tymi rozwiązaniami w skali roku jest jednak stosunkowo niewielkie. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że pompa ciepła gruntowa wymaga wykonania gruntowego wymiennika ciepła co wiąże się z dodatkowymi kosztami na etapie inwestycji, montaż pompy powietrznej jest znacznie tańszy.

Kolejnym atutem powietrznych pomp ciepła jest fakt, że jednostka zewnętrzna urządzenia nie wymaga dewastacji terenu wokół budynku i zajmuje niewiele miejsca. Gruntowy wymiennik ciepła w dowolnej formie wymaga przeprowadzania poważnych prac ziemnych co w przypadku domów istniejących może doprowadzić do zniszczenia zagospodarowanych już przydomowych ogrodów.

 

Pompa ciepła a stara instalacja grzejnikowa. Czy to ma sens?

Przy doborze pompy ciepła istotny jest system ogrzewania jaki znajduje się w budynku. Pompa ciepła najlepiej współpracuje z instalacjami niskotemperaturowymi takimi jak instalacja ogrzewania podłogowego. W przypadku wymiany starych kotłów opalanych paliwem stałym instalacja grzewcza przystosowana jest do zasilania wodą grzewczą o temperaturze 70-80°C. Pompa ciepła optymalnie pracuje w zakresie 35-40°C. Podanie takiej temperatury na te same grzejniki sprawi, że ich moc grzewcza spadnie o około połowę. W tym wypadku istnieją dwie możliwości:

  • wymiana grzejników na większe (większa powierzchnia grzejnika = większa moc grzewcza nawet przy niższej temperaturze zasilania).
  • wybór wysokotemperaturowej pompy ciepła. W wysokotemperaturowych pompach ciepła stosowane są technologie umożliwiające uzyskanie wyższej temperatury wody grzewczej. Wysokotemperaturowe pompy ciepła mogą zasilać instalację parametrem 65°C a niektóre nawet 80°C.

 

Moc pompy ciepła. Jak dobrać?

Ostatnim bardzo ważnym elementem dobrania odpowiedniego urządzenia to określenie ilości ciepła jaką traci budynek przez przegrody zewnętrzne. Jeśli budynek ma już kilkadziesiąt lat i nie był do tej pory termo modernizowany, docieplenie ścian, wymiana stolarki okiennej lub docieplenie dachu może znacząco wpłynąć na koszty roczne ogrzewania. W tym celu przeprowadza się audyt oceny energetycznej budynku określający stan obecny budynku oraz propozycję najbardziej opłacalnych rozwiązań, które doprowadzą do obniżenia zapotrzebowania na ciepło budynku.

Właściwe określenie wymaganej mocy grzewczej pompy ciepła jest bardzo ważne z ekonomicznego punktu widzenia. Pompa ciepła o zbyt małej mocy będzie przez większość czasu pracowała z mocą maksymalną co nie tylko powoduje zmniejszenie żywotności urządzenia ale również wyższe zużycie energii przez wspomagające źródło ciepła (np. grzałka). Pompa ciepła o zbyt dużej mocy pomimo, iż nie będzie korzystać z wspomagającego źródła ciepła również spowoduje nadmierne zużycie energii wynikające z minimalnego poboru energii przez zbyt dużą sprężarkę w okresach mniejszego zapotrzebowania na ciepło (początek i koniec sezonu grzewczego). Ważne jest więc dobranie urządzenia o optymalnej mocy grzewczej tak aby zapewniało maksymalne oszczędności.

 

Podsumowanie

  • Pompa ciepła może z powodzeniem zastąpić stare nie ekologiczne źródło ogrzewania. Do tego celu najbardziej nadają się pompy ciepła typu powietrze-woda. Przemawia za tym niska cena, brak ingerencji w teren wokół budynku, dostępne technologie pracy z wyższym parametrem dedykowane m. in. do instalacji modernizowanych).
  • Jeśli podczas modernizacji kotłowni zostanie zachowana istniejąca instalacja centralnego ogrzewania przystosowana do pracy z wyższą temperaturą wody grzewczej, należy zastosować odpowiednie urządzenie, które może taką temperaturę wody uzyskać (pompy ciepła wysokotemperaturowe).
  • Każda pompa ciepła najefektywniej pracuje w zakresie niższych temperatur wody grzewczej dlatego w miarę możliwości warto rozważyć wymianę istniejących grzejników na nowe o większej powierzchni grzewczej, dzięki czemu będą one mogły pokryć straty cieplne z pomieszczeń przy zasilaniu wodą grzewczą o niższej temperaturze.
  • Warte rozważenia jest również docieplenie przegród budynku jeśli istnieje taka konieczność. Dobrze zaizolowany dom to mniejsze straty ciepła a tym samym mniejsze koszty: tańsza pompa ciepła o mniejszej mocy grzewczej, niższe koszty eksploatacji wynikające z mniejszego zużycia energii przez pompę ciepła.
  • Wybierając wykonawcę do modernizacji instalacji grzewczej warto zwrócić uwagę na doświadczenie, wiedzę i wyszkolenie ekipy instalacyjnej, ponieważ jest to projekt bardziej skomplikowany i źle przeprowadzony nie przyniesie oczekiwanych korzyści.

Jeśli są Państwo zainteresowani modernizacją instalacji grzewczej w swoim domu zachęcamy do kontaktu z naszym doradcą poprzez wypełnienie formularza kontaktowego poniżej.

Zapraszamy również do zapoznania się z wykonanymi przez nas realizacjami oraz posiadanymi certyfikatami. Wiele z dotychczasowych instalacji wykonaliśmy w budynkach istniejących m. in. w ramach Krakowskiego Programu Ograniczenia Niskiej Emisji.

Zachęcamy również do sprawdzenia oferowanych przez nas urządzeń również dedykowanych do instalacji modernizowanych marki NIBE oraz DAIKIN.

 

Potrzebujesz porady?
Skontaktuj się z nami uzupełniając poniższy formularz
wyślij zapytanie