menu

Elementarz inwestora - budowa oraz podstawowe parametry ogniw

Wykorzystanie potencjału energii słonecznej leży nie tylko w interesie prywatnych inwestorów poszukujących ekonomicznych i jednocześnie oszczędnych rozwiązań. To również rozwiązania wpisane w politykę proekologiczną, prognozującą, iż do 2020 roku wykorzystanie odnawialnych źródeł energii wzrośnie do 15% w stosunku do ogólnego stopnia zużycia energii.

Nie dziwi więc fakt, iż inwestorzy mają obecnie możliwość skorzystania z licznych programów dotacyjnych – m.in. programu PROSUMENT. Dzięki nim zarówno zakup, jak i montaż nowoczesnej instalacji nie musi wiązać się ze znaczącym obciążeniem budżetu. Warto jednak dostrzec, iż największy potencjał systemów fotowoltaicznych tkwi nie w przygotowanych dla nich programów dotacyjnych, ale w ich budowie oraz parametrach technicznych, które odpowiadają za wymierne korzyści oraz oszczędności generowaną przez lata eksploatacji systemu.

 

schemat

 

BUDOWA OGNIWA

Bez ogniwa solarnego zamiana energii słonecznej na elektryczną byłaby po prostu niemożliwa. Jest ono najmniejszym elementem całego systemu, który dzięki konstrukcji krzemowej jest w stanie dokonywać absorpcji promieniowania słonecznego. By jednak taka absorpcja mogła mieć miejsce, a tym samym – by wytworzenie energii elektrycznej było możliwe – konieczne okazało się zastosowanie struktury dwuwarstwowej. Mimo, iż obecnie możemy spotkać na rynku różne typy i modele ogniw, to jednak wszystkie opierają swoją funkcjonalność na złączu p-n (rys.). W praktyce oznacza to jednak zastosowanie dość prostego i jednocześnie niezawodnego rozwiązania. Każde ogniwo fotowoltaiczne zbudowane jest z dwóch płytek krzemowych:

 

budowa ogniwa

 

    a) płytka napromieniowana (półprzewodnik typu n) zostaje celowo „zanieczyszczona” nadmiarem elektronów – dokonuje się tego poprzez domieszkowanie ujemne fosforem; 

    b) płytkę dolną (półprzewodnik typu p) wyróżnia „niedobór” elektronów – dzieje się tak wskutek domieszkowania płytki krzemowej borem. 


Pomiędzy płytkami znajduje się bariera potencjału, czyli tzw. pole graniczne w którym dochodzi do rozdzielenia się ładunków. W chwili, kiedy promienie słoneczne docierają do zewnętrznej płytki ogniwa fotowoltaicznego (półprzewodnik typu n), energia wynikająca z ich oddziaływania doprowadza do uwolnienia nadmiarów elektronów. Ich podział, dokonujący się w przestrzeni bariery potencjału, doprowadza do powstania napięcia elektrycznego. Precyzyjne zamknięcie obwodu pozwala więc na uzyskanie prądu.

NAJWAŻNIEJSZE PARAMETRY

Warto jednak pamiętać, iż wybór konkretnego modelu systemu oraz typu ogniw fotowoltaicznych określa się według precyzyjnie określonych parametrów. Dane te dostarczają inwestorom wszelkich informacji dotyczących wydajności oraz jakości ogniw. Wśród tych, na które obligatoryjnie należy zwrócić uwagę znajdują się:

  • napięcie ogniwa rozwartego,
  • prąd zwarcia,
  • punkt mocy maksymalnej,
  • współczynnik wypełnienia,
  • sprawność.

W związku z powyższym zachęcamy do tego, by już na etapie planowania inwestycji skontaktować się z naszym zespołem. Eksperci tworzący zespół Eco-Technika nie tylko odpowiedzą na wszelkie Państwa pytania oraz rozwieją pojawiające się wątpliwości, ale również wskażą wartość znamionową dla przygotowywanego dla Państwa systemu. Parametry znamionowe, uzyskiwane dzięki znajomości wartości maksymalnego napięcia oraz prądu (dla danego systemu), pozwolą zatroszczyć się o sprawne, wydajne i przede wszystkim bezawaryjne funkcjonowanie instalacji.

Potrzebujesz porady?
Skontaktuj się z nami uzupełniając poniższy formularz
wyślij zapytanie