menu

Jak wygląda ogrzewanie w 2022 roku?

 

W ostatnim czasie każdy z nas mógł odczuć drastyczny wzrost praktycznie wszystkich paliw oraz źródeł nośników energii. Od początku roku 2022 ceny taryf na prąd i gaz dla gospodarstw domowych posiadają tendencję wzrostową. W najbliższych miesiącach należy spodziewać się również dalszych podwyżek cen nie tylko tych dwóch źródeł ciepła, ale również węglu, czy też pelletu. Przyczyną takich zmian jest zależność od rosyjskich surowców energetycznych, restrykcje na rzecz ochronny środowiska, ale również wzrost cen niektórych surowców, które są ze sobą skorelowane. Wybór rodzaju ogrzewania w obecnym czasie ma ogromny wpływ nie tylko na sam komfort użytkowania, ale przede wszystkim na wysokość rachunków. Automatycznie nasuwa się jedno kluczowe pytanie: Co wybrać, by koszty ogrzewania domu były jak najmniejsze? W niniejszym artykule chcemy przedstawić w  prosty sposób różnorodność w kosztach eksploatacji danych urządzeń grzewczych dla domu jednorodzinnego, a tym samym chcemy udowodnić, dlaczego pompa ciepła będzie najlepszym rozwiązaniem dla Inwestorów.

Jak wygląda aktualna sytuacja w przypadku ogrzewania domu?

Działania Unii Europejskiej w ostatnich okresie skupione są w głównej mierze na wyeliminowaniu problemu gazów cieplarnianych, które mają szkodliwy wpływ na środowisko, jak i na nas samych. Celami kluczowymi na ten moment jest  redukcja emisji gazów cieplarnianych o 60% do 2030 roku oraz osiągnięcie pełnej dekarbonizacji do roku 2050. Budownictwo odgrywa kluczową rolę w zrealizowaniu niniejszych celów, ponieważ należy on do najbardziej konsumpcyjnych sektorów.

Zgodnie z raportem opublikowanym przez Główny Urząd Statystyczny w 2018 roku aż 45,5% Polaków nadal korzysta z paliw kopalnych, jako głównego lub współpracującego źródła energii cieplnej. W ten sposób nośniki niekonwencjonalnej energii są nadal pionierami w strukturze zużycia energii na ogrzewanie. W przypadku przygotowania ciepłej wody użytkowej 23,8% Polaków wykorzystuje paliwa stałe. W maju tego roku Unia Europejska przedstawiła plan wycofania paliw kopalnych w krajach członkowskich. Zgodnie z prowadzoną polityką klimatyczną wprowadzenie zakazu montażu pieców na paliwa stałe ma ruszyć już od 2027 roku dla nowopowstałych budynków, natomiast od 2030 roku zakaz ma obowiązywać w modernizowanych gospodarstwach domowych. We wcześniejszych latach dużym zainteresowaniem cieszyły się kotły gazowe, które miały przewagę w kosztach eksploatacyjnych nad kotłami elektrycznymi. Jednak w roku 2022 cena gazu ziemnego gwałtowni wzrosła, co podważyło ekonomiczne aspekty tego rozwiązania. Spowodowało to również gwałtowny wzrost popularności instalacji z pompami ciepła, które gwarantują tanie i efektywne ogrzewanie oraz ciepłą wodę.

Koszty ogrzewania budynku- przykład

Poprzez wykorzystanie specjalnego kalkulatora stworzonego przez stowarzyszenie PORT PC, przedstawiliśmy roczny koszt ogrzewania dla wysoko energooszczędnego budynku o powierzchni 140 mk, wybudowany w standardzie WT2021 (Energia Użytkowa przyjęta na poziomie 55 kWh/mk/rok) oraz przygotowania c.w.u. dla 4 użytkowników. Taryfę elektryczną przyjęto G12W firmy Tauron, a ceny obejmują II kwartał 2022 roku.

Wyraźnie można zauważyć, że pompa ciepła zdominowała konkurencję w przypadku kosztów zużycia energii elektrycznej jako paliwa na potrzeby ogrzewania i c.w.u. Koszty użytkowania kotła elektrycznego są dwa razy wyższe w porównaniu do pompy ciepła typu powietrze/woda.

Należy pamiętać, że stosunek wykorzystywania energii przez urządzenia grzewcze zależy od między innymi od samej instalacji grzewczej. W przeprowadzonej symulacji wykorzystano grzejniki, pomimo iż budynki z warunkami technicznymi WT2021 zazwyczaj posiadają ogrzewanie podłogowe. W związku z tym szacunkowe koszty ogrzewania mogą być o wiele niższe, niż te przedstawione na wykresie.

Warto zaznaczyć, że przedstawione wyniki zostały uzyskane dla konkretnych parametrów budynku, o danym zapotrzebowaniu na centralne ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową. W celu przeprowadzenia symulacji dla indywidualnych parametrów budynku zachęcamy ze skorzystania z kalkulatora opracowanego przez PORT PC.

Oszczędzaj koszty- Wskazówki

Oprócz zainwestowania w nowe, bardziej opłacalne źródło energii cieplnej dla naszego domu, warto również zwrócić uwagę na własne zachowania w zakresie ogrzewania. Poniżej zebraliśmy proste, ale wartościowe wskazówki umożliwiające zaoszczędzenie kosztów widocznych na rachunkach za prąd, gaz lub inne paliwo.

1. Zmniejszenie temperatury w pomieszczenia do 19-20 stopni.

Standardowa temperatura utrzymywana w pomieszczenia wynosi 20-21 stopni Celsjusza w dzień, a 19 stopni w nocy. Często jednak użytkownicy nie zdają sobie sprawy, że każde podwyższenie temperatury o 1 stopień skutkuje wzrostem zużycia energii o nawet 7,5%.

Dlatego warto zainwestować w termostat grzewczy. Zawsze możesz zobaczyć, czy w mieszkaniu jest już wystarczająco ciepło i ogrzewanie można wyłączyć.

2. Prawidłowe wietrzenie budynku

Dobrym sposobem w okresie grzewczym jest wietrzenie pomieszczeń kilka razy dziennie, niż mieć cały czas otwarte okna na mikrouchyle.  Przy uchylonym oknie użytkownik nie tylko chłodzi pomieszczenie, ale również ściany mieszkania, co powoduje zwiększenie start energii, a tym samym wzrost kosztów za ogrzewanie.

3. Wyłącz ogrzewanie, kiedy wychodzisz z domu

Jeśli nie ma Cię w domu, nie ma potrzeby niepotrzebnego ogrzewania. Dlatego zalecamy wyłączenie ogrzewania zaraz po wyjściu z mieszkania lub nawet wieczorem, gdy idziesz spać.

4. Zmniejszę ogrzewanie, kiedy wychodzisz z domu

Jeśli to możliwe, nie umieszczaj żadnych mebli przed grzejnikami. Należy również unikać zasłaniania jej zasłoną okienną. W przeciwnym razie ciepło gromadzi się koło okna i nie jest uwalniane do całego pomieszczenia.

 

W przypadku zamówienia u nas instalacji z pompą ciepła, oferujemy nieodpłatne doradztwo w kwestii uniknięcia strat ciepła w istniejącej instalacji.

 

 

 

Potrzebujesz porady?
Skontaktuj się z nami uzupełniając poniższy formularz
wyślij zapytanie