menu

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną. Sprawdź ile możesz zaoszczędzić.

Jeszcze kilka lat temu niemal każdy zainteresowany wykonaniem z nami instalacji fotowoltaicznej zadawał pytanie „czy to się opłaca” lub „kiedy to się zwróci”. Obecnie świadomość Klientów jest na tyle duża, że utwierdza ich w przekonaniu, że warto wykonać instalacje fotowoltaiczną i produkować swoją własną energię elektryczną.

Trendy zmiany cen energii elektrycznej w najbliższych latach.

Koszty związane z energią elektryczną z roku na rok są coraz wyższe. Szczególnie widać to nie w kosztach samej energii elektrycznej, ale w kosztach dodatkowych nieodłącznych elementów rachunku za prąd - różnego rodzaju opłatach przesyłowych, dystrybucyjnych, etc. Mogą one stanowić niemal połowę kosztów związanych z rachunkami i będą cały czas rosnąć. Przepowiadane na rok 2019 podwyżki mogą wynieść według różnych szacunków od 30 do nawet 60%. Różnego rodzaju prognozy długoterminowe przewidują, że koszty energii elektrycznej do roku 2030 mogą wzrosnąć nawet o ponad 100%. Dane historyczne pokazują, że przez ostatnie 15 lat koszty energii zwiększyła się już o 100%.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski hucznie zapowiada rekompensaty dla odbiorców domowych, a być może także dla małych przedsiębiorców, tak aby ich rachunki za prąd nie zdrożały o więcej niż 5%. Jak tłumaczy, pieniądze na ten cel mają pochodzić ze sprzedaży praw do emisji CO2, które nasze Państwo otrzymuje od Unii Europejskiej. I tutaj widać krótkowzroczność lub celowe odwleczenie w czasie „tykającej bomby cenowej”. Zgodnie z założeniem Polska co rok dostaje określoną pulę darmowych praw do emisji CO2 które może sprzedać, i tak uzyskane pieniądze powinna przeznaczyć na modernizację i rozwój sektora energetycznego aby ten stawał się coraz bardziej przyjazny dla środowiska naturalnego (a co z tym idzie tańszy). Niestety, nasz rząd znalazł inny cel na jaki będzie przeznaczał uzyskane środki – na wypłatę rekompensat za wyższe koszty energii elektrycznej. Problem w tym że nasza energetyka starzeje się w zastraszającym tempie. Koszty produkcji energii jak i koszty certyfikatów do emisji gazów cieplarnianych będą rosnąć, i już mamy do czynienia z efektem kuli śniegowej. Państwo chce płacić odbiorcom energii elektrycznej za wyższe rachunki – a pieniądze na ten cel chce brać ze sprzedaży elektrowniom praw do emisji CO2, które przerzucą te koszty na odbiorców końcowych i koło się zamknie.        

Najlepszym zabezpieczeniem przed wzrostem cen i uniezależnieniem się od dostawcy energii jest instalacja fotowoltaiczna.

Średnio statystycznie polskie rodziny płacą miesięcznie około 400 zł za energię elektryczną. W jaki sposób mogą się zmienić w przyszłości koszty energii?

koszty energii elektrycznej statystycznej rodziny

Montując instalację fotowoltaiczną o mocy np. 5,85 kWp (zbudowaną z 18 paneli Qcells Duo o mocy 325 Wp każdy) możemy ograniczyć rachunki nawet o około 70-80%. Przy średnim koszcie takiej instalacji wynoszącej około 33 tyś zł brutto, instalacja może się zwrócić w około 6-8 lat. Biorąc pod uwagę, że gwarancję na panele fotowoltaiczne producent udziela na okres 25 lat słusznie można zauważyć, że przez resztę żywotności inwestycji generuje ona zysk. Inwestując w instalację fotowoltaiczną, zapewniamy sobie minimalizację przyszłych kosztów eksploatacyjnych.

 

Wykres przedstawiający szacowany czas zwrotu inwestycji w instalację fotowoltaiczną oraz późniejszy zysk z użytkowania w ciągu 25 lat. Założono wzrost cen energii elektrycznej na poziomie 8% rocznie oraz 100% wykorzystanieprodukowanej energii w gospodarstwie domowym.

 

Aby w jeszcze większym stopniu ograniczyć codzienne koszty związane z naszymi domami i życiem w nich warto połączyć inwestycję w instalacje fotowoltaiczną oraz pompę ciepła do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Taka hybryda pozwala na wykorzystanie produkowanej energii elektrycznej do produkcji ciepła przez pompę ciepła, istotnie ograniczając energię pobieraną z sieci.

Nie warto czekać kolejne lata z podjęciem decyzji odnośnie instalacji OZE (odnawialne źródła energii), gdyż z każdym dniem, będąc posiadaczem instalacji fotowoltaicznej lub pompy ciepła oszczędzamy własne pieniądze i środowisko.

Potrzebujesz porady?
Skontaktuj się z nami uzupełniając poniższy formularz
wyślij zapytanie