menu

Instalacje ogrzewania podłogowego - Jakich błędów należy unikać

We wcześniejszym artykule na temat ogrzewania podłogowego wspominaliśmy o zaletach tego rozwiązania systemu grzewczego. Niemniej jednak należy pamiętać o tym aby ogrzewanie podłogowe spełniło swoje zadanie w 100% musi zostać odpowiednio wykonane. Inwestorzy bardzo często stojąc przed wyborem wykonawcy systemu grzewczego nie są w stanie porównać otrzymanych ofert, kierują się wtedy najczęściej samą ceną. Poniżej przedstawimy najczęstsze błędy przy wykonawstwie instalacji podłogowych wynikające z braku wiedzy i doświadczenia instalatorów.

Aby zrealizować wcześniej wspomniane zalety ogrzewania podłogowego w 100% należy pamiętać o odpowiednim wykonaniu instalacji. Inwestorzy bardzo często stojąc przed wyborem wykonawcy systemu grzewczego nie są w stanie porównać otrzymanych ofert, kierują się wtedy najczęściej samą ceną.

Dlatego w tym artykule chcemy przedstawić najczęstsze błędy przy wykonawstwie instalacji podłogowych wynikające z braku wiedzy i doświadczenia instalatorów.

1. BRAK PROJEKTU

Niezwykle często słyszymy o przypadkach, gdzie klienci zlecają wykonanie instalacji ogrzewania podłogowego instalatorowi/hydraulikowi, który nie wykonuje wcześniej projektu. Bez projektu parametry instalacji takie jak:

  • wydajność grzewcza,
  • średnica rur,
  • rozstaw rur,
  • powierzchnia i długość pętli
  • równoważenie hydrauliczne,

dobierane są zwykle „na oko”. To powoduje przewymiarowanie pętli ogrzewania lub niedomiarowane, co skutkuje przegrzewaniem lub niedogrzewaniem pomieszczeń. Bez projektu nie wiadomo tak naprawdę jaką moc grzewczą ma wykonana instalacja, a jej późniejsze wyregulowanie jest praktycznie niemożliwe. Dlatego rzetelne obliczenia wyżej wymieniowych parametrów umożliwiają prawidłowe funkcjonowanie systemu podłogowego oraz ominięcie późniejszych problemów z użytkowaniem, związanych z brakiem projektu.

2. BRAK OBLICZEŃ ZAPOTRZEBOWANIA NA CIEPŁO POMIESZCZEŃ

Obliczenia zapotrzebowania na ciepło budynku (w skrócie OZC) wykonuje się w celu określenia rzeczywistych strat ciepła z poszczególnych pomieszczeń. Podstawą wykonania OZC jest szczegółowy projekt budynku z określeniem wymiarów oraz warstw wszystkich przegród budowlanych tj. ściany, stropy, okna, drzwi etc. Na podstawie współczynnika przenikania ciepła oraz wymiarów poszczególnych przegród określane są straty i zyski ciepła w poszczególnych pomieszczeniach. Po uwzględnieniu systemu wentylacji pomieszczeń otrzymujemy informację o tym, ile ciepła podłoga grzewcza w pomieszczeniu musi dostarczyć w chwili, gdy wystąpią projektowe warunki zewnętrzne określone dla strefy klimatycznej zgodnej z lokalizacją budynku. Na tej podstawie określany jest optymalny rozstaw rur pętli, ich średnica i parametr wody grzewczej.

OZC można wykonać również dla budynków istniejących na podstawie przeprowadzonej inwentaryzacji. Należy pamiętać, że bez wykonania OZC nie jesteśmy w stanie określić rzeczywistych start ciepła w budynku. W innym wypadku jesteśmy jedynie w stanie określić szacunkową wartość zapotrzebowania na ciepło, która może się w mniejszym lub większym stopniu różnić od tej rzeczywistej.

Poniższa Tabela obrazuje wpływ braku obliczeń zapotrzebowania na ciepło dla budynku na dobór mocy źródła ciepła oraz pętli ogrzewania podłogowego.

Dobór pompy ciepła

Porównania została oferta oparta na OZC danego budynku oraz szacunkowe wartości przyjęte na etapie przygotowywania. W tym wypadku po uwzględnieniu wszystkich zmiennych takich jak materiały zastosowane do budowy domu, projektowane parametry powietrza w poszczególnych. 

Zmiana ta nie wpłynęła na dobór mocy pompy ciepła jednak istotnie pokazuje, że nie tylko pętle ogrzewania podłogowego ale i grzejniki dobrane na wartości szacunkowe w wielu pomieszczeniach będą albo zbyt małe albo zbyt duże. Bez obliczeń OZC w tym budynku znaczna część pomieszczeń będzie niedogrzana lub przegrzana, a cała instalacja niepotrzebnie przewymiarowana, co doprowadziłoby jedynie do większych kosztów inwestycyjnych.

3. BRAK LUB NIEWŁAŚCIWE RÓWNOWAŻENIE HYDRAULICZNE

Należy wykonać równoważenie się instalacji w celu poprawności rozkładu czynnika grzewczego w całym domu. Woda ma tendencję do płynięcia tam, gdzie będzie to najłatwiejsze, czyli w przypadku pętli podłogowych do tych części instalacji, gdzie opory przepływu są najmniejsze. Brak równoważenia lub niewłaściwe zrównoważenie instalacji spowodują, że czynnik grzewczy będzie płynąć do najkrótszych pętli, natomiast w dłuższych pętlach o większych powierzchniach przepływ będzie znikomy. Skutkować to będzie przegrzewaniem i niedogrzewaniem poszczególnych pomieszczeń.

W celu właściwego zrównoważenia instalacji ogrzewania podłogowego konieczne jest wykonanie obliczeń cieplnych i hydraulicznych poszczególnych pętli, których wynikiem będą dokładne informacje na temat nastaw przepływu, jakie powinny być zastosowane na poszczególnych obiegach.

Tylko wtedy możemy mieć pewność, że ciepło rozprowadzone zostanie w całej instalacji zgodnie z zapotrzebowaniem poszczególnych pomieszczeń, a cały budynek ogrzewany będzie równomiernie.

4. ZBYT MAŁE ŚREDNICE RUR INSTALACJI GRZEWCZEJ

Bardzo duża część osób wykonujących instalacje ogrzewania podłogowego nie zastanawia się nad doborem średnicy rur. Pętle ogrzewania podłogowego wykonuje się zwykle na standardowych rurkach o średnicy 16 mm, a pozostałe części instalacji na typowych średnicach, bez względu na moc urządzenia grzewczego czy parametry wody w instalacji.

Dlaczego jest to takie ważne?

Źle dobrane średnice rur spowodują podwyższone koszty eksploatacyjne. Oczywiście instalacja wykonana na rurach o mniejszych średnicach inwestycyjnie będzie tańsza. Jednak w okresie eksploatacji pompy obiegowe będą musiały pokonać znacznie wyższe opory przepływu, a tym samym będą pobierać więcej energii elektrycznej, co przełoży się na zwiększone koszty ogrzewania.

 

PAMIĘTAJ! WYBIERAJ ŚWIADOMIE!

Omówione wyżej elementy instalacji ogrzewania podgłowego to tylko kilka z wielu, o których powinien wiedzieć każdy wykonawca. W przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników, które są zwykle odkryte, systemy ogrzewania podłogowego nie można w późniejszym terminie poprawić. Wykonana na etapie budowy domu instalacja ma służyć użytkownikom przez wiele lat i bez najmniejszego problemu zapewniać idealne warunki komfortu cieplnego.

Na skutek nieprawidłowego wykonania instalacji nawet najbardziej wydajne i oszczędne źródło ciepła będzie generować niepotrzebne koszty eksploatacyjne.

Bazują na projekcie zgodny z obowiązującymi przepisami, normami i wytycznymi wykonanie instalacji ogrzewania podłogowego zapewnia ekonomiczne i bezproblemowe ogrzewanie danego budynku. 

 

Potrzebujesz porady?
Skontaktuj się z nami uzupełniając poniższy formularz
wyślij zapytanie