System "On-Grid" jest najpopularniejszym rozwiązaniem dla większości instalacji fotowoltaicznych.
Ogniwa fotowoltaiczne zwane przez niektórych ogniwami słonecznymi lub solarami to podstawowy składnik z którego zbudowany jest panel fotowoltaiczny. Fotoogniwa wykorzystywane przez Naszą firmę wykonane są z półprzewodników krzemowych. To sprawdzony materiał, który od dziesięcioleci wykorzystywany jest między innymi w satelitach krążących wokół ziemi. Poprzez zastosowanie tej technologii żywotność instalacji fotowoltaicznej oceniana jest co najmniej na 25 lat. Ceny kompletnych systemów fotowoltaicznych wraz z montażem i uruchomieniem, projektem wykonanym przez uprawnioną osobę zaczynają się już od 10 950 zł. To niewielka cena, która zwraca się po kilku latach, a przez kolejny okres przynosi duże korzyści finansowe. Należy jednak pamiętać, że instalacje fotowoltaiczną należy dobrać indywidualnie do potrzeb oraz możliwości instalacyjnych. Przewymiarowana instalacja on-gridowa czyli podłączona do sieci zewnętrznej będzie zwracała się dłużej niż ta która została zoptymalizowana. Systemy solarne w połączeniu z pompą ciepła, które wytwarzają energię elektryczną i cieplną to znakomita inwestycja. Systemy fotowoltaiczne montujemy najczęściej na dachach pochyłych. Możliwe są również instalacje na gruncie i na dachach płaskich, jednak w tych przypadkach potrzebne jest znacznie więcej miejsca (w porównaniu do instalacji na dachu pochyłym).
Cechą instalacji On-Grid jest jej duża elastyczność. Nadmiar energii która została przez system wyprodukowana jest kierowana do sieci energetycznej, gdzie jest „magazynowana. W pochmurny dzień niedostatek energii zostanie pobrany w sieci w sposób niezauważalny dla użytkownika. Gdy słońce zajdzie wcześniej przekierowana energia z paneli fotowoltaicznych i zmagazynowana w sieci zewnętrznej jest odbierana przez dom, co przynosi kolejne oszczędności w zakupie energii elektrycznej.
Wysoka jakość komponentów systemu fotowoltaicznego pozwala na zachowanie wysokiej sprawności podczas wieloletniej eksploatacji instalacji. Fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości, zmniejszając zależność od dostaw energii z sieci energetycznej. W przeciwieństwie do agregatów prądotwórczych dostarcza energię przez cały rok w sposób czysty, cichy i efektywny.
Istnieje wiele firm które zajmują się produkcją paneli fotowoltaicznych, jednak tylko nieliczne z nich produkują panele których jakość wykonania zapewni bezawaryjny okres użytkowania przez ponad 25 lat. Taką firmą jest właśnie WINAICO, z którą zdecydowaliśmy się współpracować. Od 2007 roku, czyli od daty powstania naszej firmy powoli poznawaliśmy rynek i badaliśmy oferowane przez różnych producentów rozwiązania. Po sprawdzeniu wielu produktów zdecydowaliśmy się na współpracę z dwoma producentami paneli fotowoltaicznych: Winaico oraz SHARP. Uważamy, że jeśli produkty tych firm sprostały naszym wymaganiom, to końcowy użytkownik również będzie bardzo zadowolony z wykonanej z nami instalacji.
System "ON-GRID" – oznacza to że instalacja fotowoltaiczna podłączona jest do sieci elektrycznej dostawcy energii (np. Tauron, PGE, Energa, Enea). Systemy „On-grid” są do tej pory najbardziej uzasadnione ekonomicznie rozwiązaniami, ze względu na brak konieczności magazynowania energii elektrycznej. Systemy te wyposażone są inteligentny miernik energii elektrycznej. Urządzenie mierzy energię, której nie wykorzystaliśmy na własne potrzeby i odsyłamy do sieci, oraz zlicza energię którą z niej odbieramy. Różnica między ilością energii odesłanej do sieci ale wytworzonej w instalacji fotowoltaicznej i energią którą pobieramy z sieci, po jej zbilansowaniu jest tą niewielką częścią energii za którą będziemy musieli zapłacić.
Instalacja fotowoltaiczna "ON-GRID" z magazynem energii"
System "On-Grid" z magazynem energii oferuje zalety systemu "Off-grid" oraz "On-grid" w celu maksymalizacji wykorzystania energii słonecznej oraz zabezpieczenia zasilania awaryjnego.
W instalacjach hybrydowych naszym celem jest zaopatrzenie inwestora w system dopasowany tak aby spełnił oczekiwania polegające na jak największym zużyciu energii na potrzeby własne i maksymalizacja niezależności od sieci zewnętrznej ( operatora elektroenergetycznego. Podobnie jak w systemach on-grid, instalacja hybrydowa składa się z paneli fotowoltaicznych, inwertera – jednak ten w układzie hybrydowym ma potrójne zadanie. Musi potrafić naładować akumulatory i kontrolować ich stan, przekształcać prąd stały w zmienny – podobnie jak ma to miejsce w instalacjach podłączonych do sieci, oraz musi zapewnić zarządzanie całym systemem. Taki układ potrafi zapewnić zasilanie awaryjne realizowane z akumulatorów, w sytuacji gdy wystąpi przerwa w dostawie energii. Poprzez wyposażenie układu w zdalny dedykowany do inwertera licznik, inwerter będzie wiedział gdy oddajemy nadwyżkę energii generowanej z paneli do sieci i będzie mógł przekierować ją do akumulatorów, lub nawet będzie mógł włączyć zaprogramowane urządzenie. Olbrzymią zaletą nowoczesnych akumulatorów jest ich trwałość. Niektóre rozwiązania potrafią zapewnić do 8000 cykli ładowania i rozładowywania do 80% pojemności akumulatora. Przy normalnym użytkowaniu systemu trwałość baterii szacuje się nawet na 20 lat. Warto także dodać że akumulatory są zupełnie bez obsługowe i nie wymagają specjalnych wentylowanych pomieszczeń jak to miało miejsce w starszych konstrukcjach. Dodatkowo wymagane miejsce które zajmują akumulatory zostało zminimalizowane.
Aby prawidłowo dopasować ilość paneli fotowoltaicznych oraz wymaganą pojemność akumulatorów, należy określić jakie urządzenia lub obwody mają być zasilane z baterii, przez jak długi okres czasu system ma zapewnić zasilanie awaryjne.
System „On-grid z magazynem energii” jest podłączony do zewnętrznej sieci energetycznej, jednak dostarcza ogromną niezależność od energii elektrycznej dostarczanej z sieci zewnętrznej ponieważ posiada własny magazyn energii wyprodukowanej przez słońce który jest wykorzystywany w przypadku braku zasilania z zewnątrz. Dodatkowo energia zmagazynowana w akumulatorach może być wykorzystywana w nocy lub w pochmurne dni ograniczając zużycie energii pobieranej z sieci. System ten jest droższy od systemu „On-Grid” z uwagi na dodatkowe akumulatory zapewniające magazynowanie energii.