menu

Zalety ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe docenia coraz większa liczba inwestorów budujących swój dom. Główną zaletą tego rodzaju instalacji jest wysoki komfort cieplny. Rozkład temperatur w pomieszczeniu ogrzewanym systemem podłogowym jest najbardziej zbliżony do idealnego. Dla odczucia komfortu cieplnego przez przeciętnego człowieka temperatura w pomieszczeniu powinna maleć wraz z wysokością w pomieszczeniu czyli na wysokości głowy 18-19°C oraz 21-22°C w okolicach stóp. W przeciwieństwie do systemu grzejnikowego, ogrzewanie podłogowe jest w stanie zapewnić taki rozkład temperatur poprzez efektywniejsze4 wykorzystanie energii. Poprzez zastosowanie elektronicznych termostatów ogrzewanie podłogowe zapewnia zarówno komfort cieplny, jak również dokładność regulacji temperatury w danym pomieszczeniu.

 

rozkład temperatur w pomieszczeniu

Rys. Rozkład temperatur w pomieszczeniu

 

Ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się znacznie wyższą bezwładnością cieplną niż ogrzewanie grzejnikowe, dzięki czemu ciepło w budynku utrzymuje się dłużej, a znaczna powierzchnia wymiany ciepła poprzez powierzchnie podłogi w pomieszczeniu pozwala na stosowanie w instalacji wody grzewczej o niższej temperaturze.

Do osiągniecia tej samej temperatury w przeciętnym budynku system ogrzewania podłogowego jest w stanie użyć o około 20% mniej energii niż w przypadku tradycyjnych grzejników. Wykorzystując pompę ciepła jako system ogrzewania w domu przyczynimy się do poważnych oszczędności w zakresie poboru energii: z 1 kWh prądu elektrycznego zużytego przez pompę, ciepło użytkowe uwolnione do przestrzeni ogrzewanej wyniesie średnio około 4,6 kWh ( współczynnik sprawności pompy COP).

Cała obsługa systemu grzejnego zbudowanego z ogrzewania podłogowego oraz pompy ciepła ogranicza się do ustawienia odpowiedniej temperatury za pomocą sterownika. Duże powierzchnie elementów grzejnych (podłogi) pozwalają na utrzymanie możliwie niskiej temperatury posadzki, dzięki czemu korzystny jest stosunek ilości ciepła oddawanego zarówno przez promieniowanie jak i przez konwekcję do ilości ciepła oddanego przez przewodzenie. Zostaje wyeliminowany  problem przypiekania kurzu występujący w tradycyjnych grzejnikach. Elementy grzejne o wysokiej temperaturze przypalają osiadający na nich kurz, co przez specjalistów w zakresie higieny uważane jest za zjawisko niekorzystne, wywołujące często podrażnienie dróg oddechowych.

Przy stosowaniu ogrzewania podłogowego nie zachodzi zjawisko konwekcji, a więc nie dochodzi do ruchu powietrza wywołanego przez różnicę temperatury, a tym samym nie dochodzi do zjawiska unoszenia kurzu co ułatwia utrzymanie czystości w pomieszczeniach. Jest to więc idealny system grzewczy, gdy w budynku mieszkać mają alergicy.

Dodatkową zaletą zastosowania ogrzewania podłogowego jest również dowolność w aranżacji pomieszczeń, gdyż na ścianach nie będą znajdować się grzejniki. Brak również ograniczeń w zastosowaniu pokrycia podłóg w pomieszczeniach, w których istnieje ogrzewanie podłogowe. Na ogrzewanie podłogowe można stosować zarówno drewno w postaci parkietu lub desek, jak i płytki ceramiczne czy żywicę.

Potrzebujesz porady?
Skontaktuj się z nami uzupełniając poniższy formularz
wyślij zapytanie