menu

Program CZYSTE POWIETRZE 2021

Program ,,Czyste Powietrze’’ powstał aby zredukować emisję szkodliwych oraz trujących substancji do atmosfery, które tworzą się w momencie ogrzewania domów jednorodzinnych z wykorzystaniem przestarzałych źródeł ciepła oraz złej jakości paliwa. Celem programu jest dofinansowanie do wymiany przestarzałych i mało wydajnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła które spełniają najnowsze i restrykcyjne normy, oraz przeprowadzenie prac modernizacyjnych budynku.

Właśnie otwiera się nowe wydanie programu ,,Czyste Powietrze” ze środków NFOŚiGW.

Główne zmiany w programie:

          Beneficjenci zostali podzieleni na trzy kategorie:

 • Pierwsza - wnioskodawcy dopuszczeni do podstawowego poziomu dofinansowania. Muszą oni deklarować swoje dochody w postaci oświadczenia. Osoby kwalifikujące się do tej kategorii, ich roczny dochód nie może przekraczać 100 tyś. złotychDotacje na wymianę źródeł ciepła oraz termomodernizację domu zakładają dofinansowanie do 30 tyś. zł w podstawowym pooziomie dofinanosowania oraz do 37 tyś. zł w podwyższonym.
 • Druga - wnioskodawcy mają prawo do zwiększonego dofinansowania, do 60% wartości inwestycji. W gospodarstwie domowym dochód netto na osobę nie przekracza 1960 zł miesięcznie dla gospodarstwa jednoosobowego oraz 1400 zł dla wieloosobowego.  Tutaj kwota dofinansowania może nawet wynieść do 32 tyś. zł.
 • Trzecia -  wnioskodawcy dostają świadczenia z tytułu pomocy społecznej w ramach programu StopSmog które jest prowadzone wraz z gminami. Ta grupa osób może ubiegać się o 100% finansowania przy wymianie starego źródła ciepła domu jednorodzinnego do kwoty 53 tyś. zł
 1. Okres rozpatrywania wniosków zostanie skrócony z 90 do 30 dni.
 2. Wnioski zostaną uproszczone (składanie oświadczenia bez konieczności zbierania zaświadczeń i dokumentacji o wysokości dochodu).
 3. Możliwość składania wniosków online przez serwis gov.pl
 4. Połączenie z programem ,,Mój Prąd” z uwzględnieniem programu ,,Mój Prąd” będzie można ubiegać się o dopłatę w wysokości 5 tyś. zł na montaż domowej fotowoltaiki. Wystarczy wtedy złożyć jeden wniosek.
 5. Finansowanie przedsięwzięć rozpoczętych i zakończonych
 6. Program ,,Czyste Powietrze” będzie uwzględniał inwestycje, których realizacja zaczęła się maksymalnie do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku

Program dofinansowania będzie obejmował:

 1. instalacja odnawialnych źródeł energii
 2. wymiana starych pieców i kotłów na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła wraz z montażem które spełniają regulamin programu (więcej tutaj)
 3. termomodernizacja budynku

 

Program jest dedykowany do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych oraz osób, które uzyskały pozwolenie na rozpoczęcie budowy budynku jednorodzinnego, a budynek nie został przekazany do użytkowania. Takie osoby mogą ubiegać się o dotację lub pożyczkę przeznaczoną na wymianę źródła ciepła oraz termomodernizacje. Wysokość dofinansowania zależy od wysokości miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym wnioskodawcy, natomiast zakres robót objętych dofinansowaniem od wieku budynku.

 

 

 

 

 

Potrzebujesz porady?
Skontaktuj się z nami uzupełniając poniższy formularz
wyślij zapytanie