menu

Dotacje i finansowanie

Przewaga w sposobie ogrzewania

Pompy ciepła

 

W ostatnich miesiącach ceny podstawowych nośników energii takich jak gaz, węgiel nieustannie rosną w tempie wcześniej nie spotykanym. Trudno określić kiedy te wzrosty się zakończą, ale z dużym prawdopodobieństwem już nigdy nie wrócą do cen sprzed pandemii. Co można zrobić aby zapewnić sobie odpowiedni komfort termiczny w domu oraz gorącą wodę w kranie i nie być narażony na takie podwyżki cen za ogrzewanie? Odpowiedz jest jednoznaczna – zainstalować pompę ciepła. Nie jest konieczne łączenie Pompy Ciepła z inną instalacją ponieważ Pompa ciepła jest urządzeniem samowystarczalnym.  Natomiast jeśli pompę ciepła połączymy z instalacją fotowoltaiczną to dodatkowo sami możemy wytwarzać „paliwo” dla swojej pompy ciepła.

Decydując się na taka inwestycję można skorzystać z dofinansowań takich jak:

1) program czyste powietrze 2.0, w którym można otrzymać nawet do 40 500,00 zł dofinansowania na samą pompę ciepła.

2) program StopSmog, gdzie wnioskodawca może uzyskać nawet 100% finansowania ze środków programu na wymianę starego źródła ciepła na pompę ciepła. Maksymalna kwota dofinansowania to 53 000,00 zł.

3) ulga termomodernizacyjna – gdzie maksymalnie od dochodu można odliczyć kwotę 53 000,00 zł.  

4) a dla budynków będących w budowie na przełomie I i II kwartału 2022 planowane jest uruchomienie programu „Moje Ciepło” gdzie osoby budujące domu będą mogły otrzymać do 7 do nawet 21 tyś zł dofinansowania na zakup i instalację pompy ciepła.

Z pomocą wyżej wymienionych programów oraz naszej firmy, na wykonanie instalacji pompy ciepła może pozwolić sobie niemalże każdy zainteresowany.  A w niektórych przypadkach – koszt instalacji może być w całości zrefundowany z programu STOPSMOG.

Aby zobrazować na jakie oszczędności można liczyć wybierając pompę ciepła jako źródło ogrzewania, poniżej przedstawiamy zestawienie szacunkowych kosztów ogrzewania budynku jednorodzinnego dla najnowszych wytycznych energooszczędnego budynku z godnie z WT 2021 W przypadku starszych budynków oszczędności te są dużo większe.

Tutaj uwaga – ceny nośników energii dotyczą początku roku 2022.

Źródło: Port PC

Oszczędności na ogrzewaniu to niewątpliwie ważna kwestia która przemawia za pompami ciepła. Innymi ważnymi argumentami takich rozwiązań, o których często się nie myśli a są równie ważne:

1. niezależność od gwałtownych zmian cen,

2. niezależność od decyzji politycznych,

3. bezpieczeństwo,

4. bezobsługowość,

5. trwałość,

6. możliwość chłodzenie budynków w lecie,

7. dywersyfikacja źródła energii elektrycznej dla pompy ciepła – pompę można zasilać z instalacji fotowoltaicznej oraz magazynu energii

8. zgodność z kierunkiem polityki energetycznej Europy,

 

Widzimy na rynku bardzo duże zainteresowanie technologią pomp ciepła. Coraz więcej firm które montowało kotły gazowe lub węglowe montuje teraz pompy ciepła. I tutaj zaczynają się problemy natury technologicznej. Wydawać by się mogło że instalacja pompy ciepła to podłączenie kilku rurek. Nic bardziej mylnego. Aby instalacja działała prawidłowo, należy ją wykonać zgodnie ze sztuką montażu pomp ciepła i wymaganiami jakie te urządzenia mają. Od klientów spływają do nas informacje, że jego hydraulik mówił „Proszę Panią/Panie, na moje oko wydaj mi się, że tutaj będzie potrzebna pompa 8kW.” Zapewniamy Państwa, że tutaj nie ma miejsca na „wydawanie się” tylko na precyzyjne podejście doboru pompy ciepła. Technologia pompy ciepła ma swoje wymagania które w kotłowni musza być spełnione i kropka. Nie ma kompromisów.  

Większość nowo powstałych firm lub firm które nie montowały wcześniej pomp ciepła kusi Klientów niska ceną zakupu i montażu. Ale ta cena podyktowana jest tym, że firmy na tych klientach się uczą, testują. A zwracamy uwagę, że instalacja ogrzewania z pompą ciepła to jedna z kluczowych instalacji w domu! Dlatego ważne aby odpowiednio wybrać swojego instalatora który ma duże doświadczenie i wiedzę w dziedzinie pomp ciepła. Dlatego zachęcamy do skorzystania z naszych usług.

Potrzebujesz porady?
Skontaktuj się z nami uzupełniając poniższy formularz
wyślij zapytanie