Zalety ogrzewania podłogowego - Eco-Technika
menu

Zalety ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, co wynika z wysokiego komfortu użytkowania ogrzewanych w ten sposób pomieszczeń. Rozkład temperatur w pomieszczeniu ogrzewanym systemem podłogowym jest najbardziej zbliżony do idealnego. Dla odczucia komfortu cieplnego przez przeciętnego człowieka temperatura w pomieszczeniu powinna maleć wraz z wysokością w pomieszczeniu czyli na wysokości głowy 18-19°C oraz 21-22°C w okolicach stóp. W przeciwieństwie do grzejnikowego, ogrzewanie podłogowe jest w stanie zapewnić taki rozkład temperatur. 

 

rozkład temperatur w pomieszczeniu

Rys. Rozkład temperatur w pomieszczeniu

 

System ogrzewania podłogowego wykorzystuje energię w bardziej efektywny sposób niż tradycyjne grzejnikowe systemy ogrzewania. Zarówno jeśli chodzi o komfort cieplny, jak również o dokładność regulacji temperatury przy zastosowaniu elektronicznych termostatów.

Oznacza to, że system ogrzewania podłogowego zużywa o około 20% mniej energii od tradycyjnych grzejników, do osiągnięcia tej samej temperatury w przeciętnym domu. Wykorzystując pompę ciepła jako system ogrzewania w domu przyczynimy się do poważnych oszczędności w zakresie poboru energii: z 1 kWh prądu elektrycznego zużytego przez pompę, ciepło użytkowe uwolnione do przestrzeni ogrzewanej wyniesie średnio około 4,6 kWh ( współczynnik sprawności pompy COP).

Cała obsługa systemu grzejnego zbudowanego z ogrzewania podłogowego oraz pompy ciepła ogranicza się do ustawienia odpowiedniej temperatury za pomocą sterownika. Duże powierzchnie elementów grzejnych (podłogi) pozwalają na utrzymanie możliwie niskiej temperatury posadzki, dzięki czemu korzystny jest stosunek ilości ciepła oddawanego zarówno przez promieniowanie jak i przez konwekcję do ilości ciepła oddanego przez przewodzenie. Zostaje wyeliminowany  problem przypiekania kurzu występujący w tradycyjnych grzejnikach. Elementy grzejne o wysokiej temperaturze przypalają osiadający na nich kurz, co przez specjalistów w zakresie higieny uważane jest za zjawisko niekorzystne, wywołujące często podrażnienie dróg oddechowych.

Dodatkowo, na ogrzewanie podłogowe można stosować drewno w postaci parkietu lub desek, co dodatkowo podnosi komfort użytkowania. Dodatkową zaletą zastosowania ogrzewania podłogowego jest również dowolność w aranżacji pomieszczeń, gdyż na ścianach nie będą znajdować się grzejniki. 

Potrzebujesz porady?
Skontaktuj się z nami uzupełniając poniższy formularz
wyślij zapytanie