menu

Jak działają pompy ciepła?

Dla specjalistów, którzy od wielu lat zajmują się montażem pomp ciepła, ich sposób działania nie jest żadną tajemnicą. Jednak dla osób poszukujących ekologicznych i alternatywnych sposobów na ogrzewanie budynku – nadal są to niezdobyte arkana wiedzy.

Pragniemy przełamać te ograniczenia i wprowadzić Państwa w kuluary tej wyjątkowej dyscypliny oraz naszej codziennej pracy.

FUNKCJONALNOŚĆ DZIĘKI UJMUJĄCEJ PROSTOCIE

Efektywność działania i maksymalna funkcjonalność każdej pompy ciepła to rezultat jej nieskomplikowanej konstrukcji. Najprościej i odrobinę kolokwialnie rzecz ujmując, można nazwać ją przekaźnikiem, którego zadaniem jest pobranie ciepła z jednego miejsca oraz dostarczenie go – w odpowiedniej temperaturze – do drugiego miejsca. To, w jaki sposób instalacja pobiera ciepło – uzależnione jest od specyfiki konkretnego modelu i typu. Każdy taki proces to jednak odczuwalne oszczędności dla inwestora i użytkownika. Atutem tego rozwiązania jest m.in. fakt, iż jest ono w stanie wytworzyć o wiele więcej ciepła, niż pobiera energii – jest po prostu niezwykle korzystną inwestycją.

PROCES "PRODUKCJI" CIEPŁA

Zaskakujący okazuje się fakt, iż pompy ciepła – w swoim sposobie funkcjonowania i pozyskiwania ciepła, nie są urządzeniami innowacyjnymi. By wyjaśnić to, w jaki sposób udaje im się dostarczać ciepło, wystarczy przyjrzeć się temu, jak działa chłodziarka. Jej zadaniem nie jest „produkcja” zimna, ale skuteczne „wyciąganie” ciepła z produktów, które znajdują się w jej wnętrzu. Oddając zgromadzone ciepło do zamontowanego na jej tylnej części obudowy wymiennika, jest w stanie utrzymać korzystną dla nich temperaturę. Analogicznie proces ten wygląda w przypadku pomp ciepła – został przez inżynierów jedynie odwrócony. Dla przykładu warto w tym miejscu przywołać nowoczesne, gruntowe pompy ciepła, które z powodzeniem „wyciągają” ciepło z gruntu i doskonale przygotowanym systemem rur przekazują je do budynku.

Jednym z podstawowych elementów takiej instalacji są systemy rur współtworzące skuteczny, przygotowany do intensywnej pracy wymiennik ciepła. Sposób przygotowania tej części instalacji uzależniony jest przede wszystkim od ukształtowania terenu. Kontaktując się z nami uzyskają Państwo odpowiedź, dotyczącą tego, czy korzystniejszym rozwiązaniem będzie pionowa (odwiertowa), czy też pozioma (horyzontalna) instalacja rur. By jednak mogły one efektywnie dystrybuować ciepło do budynku – potrzebują odpowiedniego przewodnika. W przypadku większości instalacji jest to niezamarzający roztwór glikolu i wody. Przepuszczony przez sieć rur zostaje odpowiednio ogrzany, a dokładniej – przyjmuje ciepło z gruntu. W ten sposób pompa ciepła, wyposażona w wydajną sprężarkę, dostarcza ciepło do tzw. górnego źródła, dla którego temperatura odbieranego ciepła jest nieporównywanie wyższa niż ta, która była dostarczana do źródła dolnego.

GENEALOGIA POMP CIEPŁA

Sposób funkcjonowania i pozyskiwania ciepła dla wszystkich urządzeń i instalacji z tej rodziny jest taki sam. Należy jednak pamiętać, iż różnią się one między sobą wieloma czynnikami i elementami. Jednym z nich jest dolne źródło ciepła, którym najczęściej jest:

  • powietrze atmosferyczne,
  • grunt,
  • woda.

Wybór konkretnego modelu pompy ciepła musi być również adekwatny w stosunku do górnego źródła, którym może być:

  • grzejnik,
  • ogrzewanie podłogowe,
  • wymiennik bezpośrednio ogrzewający powietrze w pomieszczeniach danego obiektu.

Współpracując z nami mogą być Państwo całkowicie pewni, iż dobór konkretnego rozwiązania zostanie dostosowany zarówno do ukształtowania terenu, indywidualnych oczekiwań, jak i zapotrzebowania na ciepło. Jako certyfikowany instalator tego typu rozwiązań (Certyfikat EPHA PL-HP-00021), dostarczający swoim Klientom jedynie markowych rozwiązań, jesteśmy przygotowani do stworzenia indywidualnego projektu instalacji, jak również jej sprawnego montażu.

Potrzebujesz porady?
Skontaktuj się z nami uzupełniając poniższy formularz
wyślij zapytanie