menu

Pompy ciepła – inwestycja w wydatki czy oszczędności?

Wspaniałe projekty architektoniczne, które dla wielu z Państwa stanowią początek realizacji wieloletnich marzeń, bardzo często nie uwzględniają jednej z podstawowych i niewątpliwie fundamentalnych kwestii, czyli ogrzewania domu. System oraz rodzaj instalacji, na którą się zdecydujemy, będzie rzutować na koszty eksploatacyjne całego budynku. Należy więc już na samym początku rozważyć wszystkie „za” i „przeciw” proponowanych rozwiązań.

No i tutaj pojawia się nie lada problem, gdyż w trakcie poszukiwań informacji na temat powietrznych i gruntowych pomp ciepła natrafimy na szereg błędnych stwierdzeń, nieprawdziwych wniosków oraz stereotypów opartych na niczym nieuzasadnionych uprzedzeniach.

Nie zawsze jednak mamy okazję skorzystać z profesjonalnego doradztwa, które pozwoli nam wypracować własną, obiektywną i opartą na faktach ocenę tych systemów. Z tego też względu zdecydowaliśmy się zwrócić Państwa uwagę na kilka najpopularniejszych i najczęściej pojawiających się przekonań, które jednak do świata instalacji korzystających z OZE nie wnoszą nic pożytecznego…

1. KOSZTY

To temat, który pojawia się przy okazji każdej inwestycji. Nic dziwnego – dotyczy zarówno ceny zakupu i montażu, jak również samej eksploatacji. I chociaż fotowoltaika – w całym swym spektrum rozwiązań – zyskała już (i cały czas zyskuje!) sympatię wśród szerokiego grona odbiorców, to powietrzne i gruntowe pompy ciepła cały czas muszą zmagać się z mitem wysokich kosztów. Takie podejście generuje kolejne, niekorzystne stereotypy. Wśród nich wymienić należy przekonanie, że rekuperacja jest rozwiązaniem tylko dla bogatych. 

Otóż nie! 

Potwierdzają to niezbite dowody, czyli cennik usług prezentowany przez rozmaite przedsiębiorstwa. Dla porównania: koszt założenia i podłączenia powietrznej pompy ciepła oscyluje w granicach 25-35 tys. zł, gdy tymczasem dla montażu nowej kotłowni jest to koszt sięgający ponad 40 tys. zł, a kotłowni olejowej – 60 tys. zł. By przekonać się o tym na własną rękę – wystarczy samodzielnie przejrzeć kilka przypadkowych ofert. Liczby pozostają w tym przypadku nieubłagane. Dotyczy to także samej eksploatacji. 

Nie wolno zapominać, iż celem założenia gruntowych pomp ciepła (lub powietrznych) jest optymalizacja kosztów utrzymania domu. Możliwość skorzystania z odnawialnych źródeł energii znacznie ograniczy comiesięczne wydatki.

2. FUNKCJONALNOŚĆ

Ze względu na swój charakterystyczny sposób działania – pełne zaufanie do OZE – z tematyką instalacji pomp ciepła do C. W. U. bardzo często wiąże się obawa, iż będą one jedynie okresowym rozwiązaniem. To kolejny mit, który pragniemy obalić. Przekonanie, iż w sezonie zimowym, kiedy temperatura poza domem znacznie spada poniżej zera, zabraknie nam ciepłej wody użytkowej jest całkowicie błędne. 

Za pełną funkcjonalność i bezawaryjność (także w sezonie zimowym) odpowiedzialne są nowoczesne sprężarki, które pozwalają proponowanym przez nas urządzeniom zachowywać płynność i prawidłowość pracy nawet w trudnych warunkach. Szacuje się, iż przedział temperaturowy dla urządzeń obecnie sprzedawanych na rynku instalacji OZE oscyluje w granicach między -25 a +45 stopni Celsjusza. To wystarczający przedział, by być zupełnie spokojnym o działanie swojej instalacji.

3. OBSŁUGA

Ostatni z najpopularniejszych mitów dotyczy samego sposobu korzystania z innowacyjnych instalacji. Wiele osób obawia się konieczności nieustannego kontrolowania ich parametrów, zmiany ustawień bądź też skomplikowanych w swym działaniu paneli operatorskich. W tym aspekcie instalacje bazujące na OZE po raz kolejny wyprzedzają swoich poprzedników, którzy wymagają cyklicznego serwisowania i przede wszystkim – stałego dostarczania paliwa (oleju, gazu, węgla etc.). 

Urządzenia, które Państwu proponujemy, pozostają instalacjami samodzielnymi, nie wymagającymi stałej opieki ze strony użytkownika. 

Na koniec pragniemy jeszcze wspomnieć o tym, iż montaż powietrznej lub gruntowej pompy ciepła jest możliwy nie tylko w obiektach w stanie surowym. Również Ci z Państwa, którzy obecnie zastanawiają się nad wymianą systemu grzewczego mogą skorzystać z potencjału tych rozwiązań. W tym przypadku wsparcie ekspertów z Eco-Techniki okaże się niezbędne. Jako certyfikowany instalator pomp ciepła (numer uzyskanego certyfikatu: PL-HP-00021) oraz autoryzowany koncesjoner rozwiązań takich marek jak np. Sofath, Danfoss czy Alpha InnoTec jesteśmy w stanie zapewnić Państwu obsługę realizowaną na najwyższym poziomie: tak na etapie projektowania i wyboru konkretnej instalacji, jak i w trakcie samego montażu.

Potrzebujesz porady?
Skontaktuj się z nami uzupełniając poniższy formularz
wyślij zapytanie